Cumisüveg mizéria
Cumisüveg mizéria :)
Várandósság alatt nagyon sok mindent kell beszerezzünk gyermekünk gondozásához, a hosszú listán pedig ott szerepel a cumisüveg is. Legyen babánk akár anyatejes, akár tápszeres, mindenképpen szükségünk lesz cumisüvegre. Persze sok kórházban a mai napig előnyben részesítik a poharas táplálást már újszülött kórtól, ha a baba nem szopik megfelelően. Nem felejtem el az én fiam nagyon nehezen akart neki kezdeni és kávés pohárból próbálták etetni, hát mondanom sem kell nem sok sikerrel, úgyhogy én sosem voltam ennek híve.
Ha kicsinket valamilyen oknál fogva cumisüvegből kell tápláljuk akkor már az elején jobban járunk, ha legalább 3-4 darab cumisüveget beszerezünk, ha anyatejes elég lehet kettő is.
De mégis milyet válasszunk?
Hát igen, a kérdés nem egyszerű :) A piacon hatalmas kínálat van cumisüvegekből, jobbnál jobb márkák kínálják a hasfájás elleni, ilyen-olyan kialakítású üvegeket és akkor még csak márkákról beszéltünk, anyagról, méretről nem.
Nekünk a legelső, pontosabban első és második :) cumisüvegünk Tommee Tippee volt, a bababoltban járva valamiért ezt sikerült megvennem. Kettőt nem gondolkoztam, hogy miért, nem is ismertem a márkát. Aztán Zsozso születése után jó pár hónappal (anyatejes volt nagyon sokáig) elérkezettnek láttam az időt még néhány cumisüveg beszerzéséhez. Ezúttal már nem is gondolkoztam a márkán, sok más dolog mellett itt is rájöttem, hogy az olcsóbb lehet ugyanolyan jó. Most Baby Bruint választottam. Nem csalódtam, tökéletesen betölti azt a funkciót, amit kell. Első körben nem voltam a legügyesebb, össze-vissza vettem. Ma már ezt kicsit bánom, kellő oda figyeléssel néhány felesleges vásárlástól megkímélhettem volna magam. Például, rájöttem, hogy sokkal praktikusabb lett volna, ha egyből a fogós variációt választom, mivel a cumisüvegek fogó nélkül is használhatók addig még arra nincs akkora szükség, viszont mikor már nagyobbacska a gyerkőc nagyon nagy szolgálatot tesz a fogó felszerelése és ha már egyből ilyen üveget választunk elég csak elővennünk a szekrényből és rögtön nem kell újra beruházni. A hagyományos formájú cumisüvegek egyáltalán nem tartoznak a kedvenceim közé, szerintem igazából ennek a formának semmi funkciója, természetesen vannak, akik mégis erre esküsznek. A formatervezett cumisüvegek nem csak szebbek, hanem sokkal praktikusabbak is, kényelmesebb fogást biztosítanak gyermekünknek is és ha mi etetünk is.
Az üveg cumisüveg előnye, hogy élettartama hosszabb, mint a műanyag társaié. Mondják még a higiénikusságát is azért, merthogy kifőzhető, de ezt megcáfolnám, hiszen biztosan nem én vagyok az egyetlen, aki nyugodt szívvel kifőzte a műanyag cumisüveget is :) ráadásul ma már nagyon jó kis mikrohullámú sterilizálók kaphatók. Az üveg ellen szól, hogy sokkal nehezebb és nagy valószínűséggel, ha elejtjük eltörik, ami egy baba mellett igen veszélyes lehet.
A cumisüveg és a BPA
Amire mindenképpen figyeljünk a cumisüveg kiválasztásánál, hogy BPA mentes legyen. Mi az a BPA? A BPA az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag. Hatása az ösztrogénekéhez hasonlít. A szervezetbe kerülve leköti az ösztrogénreceptorokat, valójában nem hormon, de ettől a szervezet össszekavarodik. S mivel a nemi hormonok rengetegféleképpen alakítják a folyamatokat a szervezetben, szinte feltérképezhetetlen, hogyan torzítja a fejlődésünket és működésünket. Egy hosszú és részletes cikket itt olvashatsz a témáról.
A cumi...
Az etetőcumi kérdése is biztosan sok édesanyának ismerős. Ma már ebből is Dunát lehetne rekeszteni annyi féle van. Természetesen nem minden etetőcumi jó minden cumisüveghez! Sőt! Szinte minden esetben márkán belül kell választanunk. Jó néhány márkának van már speciálisan kifejlesztett etetőcumija hasfájás ellen például, de én mondjuk nem gondolom, hogy az én fiam ezért nem volt hasfájós. A legegyszerűbb Baby Bruin cumisüvegekhez is kétféle cumi kapható, mindkettő szilikon, az egyik hagyományos formájú, a másik pedig ortodonikus (az ortodonikus forma az anyamellhez hasonlít és jól imitálja a természetes szopást, így a gyermek könnyebben elfogadhatja, mint a hagyományos cumit). Az, hogy a használt etetőcumi szilikon vagy latex anyagú legyen megint nehéz kérdés. Megmondom őszintén, nekem valahogy minidig a szilikon jött be, nem is tudom miért. A latex egy kiváló minőségű természetes, különösen tartós és rugalmas anyag, viszont könnyen elöregedhetnek, ami korai cserét eredményez. A szilikon kiváló minőségű mesterséges anyag, az ételek nem rongálják, viszont sokkal sérülékenyebb, így minden apró sérülés a cumi cseréjét eredményezi. Alapesetben is mindkét cumit 2-3 havonta cserélni kell! Ha úgy érezzük mi nem tudunk dönteni, bízzuk csemeténkre a dolgot, könnyen lehet, hogy nem fog neki mindkét cumi tetszeni :)